کد خبر: ۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۵
دکتر سبحانی در دانشگاه علم و صنعت
حسن سبحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امروز سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه ایران کشوری است که به لحاظ سیاسی مستقل است، اما به لحاظ اقتصادی مشکلاتی دارد، گفت: به لحاظ فرهنگی نیز دچار ریزش ارزش ها، جا افتادن ناهنجاری ها و مغلوب شدن هنجارها شده ایم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ریشه بسیاری از مفاسد را در قوانین می دانم گفت: البته در مواردی عدم اجرای قوانین هم مفسده آور بوده است . به گزارش خبرنگار مهر، حسن سبحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امروز سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه ایران کشوری است که به لحاظ سیاسی مستقل است، اما به لحاظ اقتصادی مشکلاتی دارد، گفت: به لحاظ فرهنگی نیز دچار ریزش ارزش ها، جا افتادن ناهنجاری ها و مغلوب شدن هنجارها شده ایم، اشتیاق برای توسعه یافتن و بی توجهی به ظرایف کار موجب شده چالش هایی چون "مثل دیگران شدن" که عمدتا غربی هستند را تجربه کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: به زعم قانون اساسی قوه مجریه راهگشای جامعه اسلامی است و از بین بردن نظام اداری ناکارآمد و پیاده کردن احکام اسلامی از وظایف دولت هاست.

وی گفت: بین وظایف دولت و وظایف رئیس جمهور تفاوت وجود دارد، تاکید بر مدیر و مدبر بودن بر این اساس است که مدیر هنر استفاده از مجریان را داشته باشد .

سبحانی ادامه داد: مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی مستقیما بر عهده رئیس جمهور است البته او می تواند از دیگران نیز کمک بگیرد. دولت و شخص رئیس جمهور در کشوری مثل کشور ما به میزان زیادیاقتصاد را مدیریت می کند و نوع مدیریت وی در اداره اقتصاد ملی سهم دارد.

وی گفت: مسئولیت اقتصاد کشور بر عهده رئیس جمهور است. رئیس جمهور به لحاظ برنامه ریزی و بودجه هم در اقتصاد دولت و هم در اقتصاد ملی تاثیرگذار است. خوب یا بد این مسئله به رئیس جمهور بر می گردد.

سبحانی تاکید کرد: اقتصاد جمهوری اسلامی باید تامین کننده نیازهای اساسی مردم باشد ، فقر را ریشه کن و امکانات کار را فراهم کند و در اختیار کسانی قرار دهد که امکان کار ندارند.

وی ادامه داد: در 24 سال گذشته پرداختن به اقتصاد یک سیاست اقتصادی واحد را طی کرده است و در آغاز گفتیم این سیاست متناسب با شراط ایران نیست، شاخص ها علائمی را نشان می دهد که می گویند مسائل ما حل نشده است. استمرار سیاست های اقتصادی موجود، استمرار شاخص های نه چندان موفق فعلی است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بازگشت به اقتصادی که قانون اساسی معرفی می کند می تواند به تدریج زمینه را به گونه ای فراهم کند که انسانها حداقل نیازهای اولیه شان برطرف شود.

در ادامه این نشست سبحانی در خصوص موضع گیری اش نسبت به اجرای سیاست های کلی مربوط به اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: من همیشه از اصل 44 قانون اساسی دفاع می کنم و هیچ زمانی آن را غیر قانونی ندانسته ام، مخالفت من با لایحه مربوط به سیاست های اصل 44 این بود که در یک کشور توسعه نیافته خصوصی سازی موجب انحصارخصوصی می شود و راه به جایی نمی برد.

اکنون هم بخش خصوصی نسبت به بخش غیر خصوصی ضعیف تر شده است

سبحانی ادامه داد: در جامعه ای که مشکلات ساختاری فراوانی وجود دارد خصوصی کردن به منزله عبور از چراغ زرد است..

وی با بیان اینکه شعار دولتم دولت قانون است، تاکید کرد: دولت قانون یعنی دولتی که قانون بر آن حاکم است نه نظرات شخصی. در سوگندنامه رئیس جمهور نیز آمده که او باید از استبداد رای پرهیز کند.

سبحانی در خصوص اجرایی کردن فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها گفت: فاز دوم یک واژه جعلی است دولت به گونه ای قانون هدفمندی را اجرا کرده که بسیاری می گویند اجرای این قانون اشتباه بوده البته به نظر من قانون هم در این خصوص اشکال دارد.

وی ادامه داد: باید آسیب شناسی جدی در این خصوص داشته باشیم پدیدی خطیری رخ داده و نباید آن را آسان گرفت. باید اشتغال و تولید، افزایش قیمت ها را با هم به صورت سیستمی بررسی و بعد تصمیم گرفت.

کاندیدای انتخاباتی ریاست جمهوری در خصوص فرد اصلح گفت: ادعای من در 30 سال گذشته این بوده که به سمت اجرای قانون اساسی برویم. هر فردی که دغدغه هایش قانون اساسی باشد و به حقوق ملت و روابط و مناسبات قانون اساسی در گذشته خود اعتقاد نشان داده باشد می تواند به اصلحیت نزدیک تر باشد

سبحانی درباره تحریم ها و اثرگذاری آن در اقتصاد اظهار کرد: دشمن ما را هوشمندانه تحریم می کند و مخالف این هستم که بگوییم تحریم ها تاثیری نداشته است، البته ما برای کمرنگ کردن این تحریم ها تلاش های بسیاری کرده ایم و در موارد زیادی موفق هم بوده ایم.

وی در خصوص مفاسد اقتصادی اظهار داشت: ریشه بسیاری از مفاسد را در قوانین می دانم، البته در مواردی عدم اجرای قوانین هم مفسده آور بوده است. خیلی از سیاست های اقتصادی تورم زاست و شرایط نابرابری را ایجاد کرده اند که منشائ فساد می شود.

البته باید گفت که قوانین خوبی هم وجود دارد که متاسفانه بد اجرا و مسبب فساد می شوند که نمونه بارز آن قانون عملیات بانکی بدون رباست.

کلید واژه های مطلب:کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری |تحریم اقتصادی |حسن سبحانی |

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد