کد خبر: ۱۳۳
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۹
بدون شک در دنیای به هم پیوسته امروز، منافع ملی مشترک و متقابلی برای همه کشورهای جهان مطرح می باشد که وجود شرایط و مقتضیاتی، تحقق آن منافع را ممکن و حداقل تسهیل می‌نماید

بدون شک در دنیای به هم پیوسته امروز، منافع ملی مشترک و متقابلی برای همه کشورهای جهان مطرح می باشد که وجود شرایط و مقتضیاتی، تحقق آن منافع را ممکن و حداقل تسهیل می‌نماید. از جمله این شرایط آن است که هر قدر مردم کشورها به لحاظ جهان بینی، عقاید، زبان، دین و سنت‌های دیگر از اشتراکات و تلقی‌های بیشتری برخوردار باشند به‌طور طبیعی امکان ایجاد ارتباط و تعمیق روابط بیشتری را در اختیار دارند و در نتیجه می‌توانند به توسعه همبستگی‌های خود مبادرت کرده و تزاحمات احتمالی را به حداقل برسانند.

در جهان ما تعداد زیادی از کشورها با ویژگی‌ اسلامی بودن وجود دارند که ضمن این که در تقریباً همه‌ی نقاط دنیا ساکن می‌باشند، در عین حال مجموعه آن‌ها از قابلیت‌های وسیع جمعیتی، امکاناتی و موقعیت‌های استراتژیکی برخوردار هستند که می‌توانند در صورت رفع موانع و مشکلات فیمابین عمدتاً ذهنی ناشی از توسعه نیافتگی، به دستاوردهای عظیمی از حیث تأثیرگذاری‌های راهبردی بر محیط جهانی نایل آیند و با به‌دست گرفتن امور خویش ، از وجوه مختلف در سرنوشت مردم جهان تأثیرگذاری‌های مثبت و کارآمدی داشته باشند. از این روی برای جمهوری اسلامی ایران ،که صرف‌نظر از قائل بودن به آرمان اتحاد ملل اسلامی، به آرمان سعادت انسان در کل جامعه بشری هم سخت متعهد و پایبند است و حق همه‌ی مردم جهان می‌داند که استقلال داشته باشند ، آزادی راتجربه کنند و حکومتی مبتنی بر ارکان حق و عدل برای خویش تدارک ببینند، پی‌گیری ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی یک اصل مهم، و عنصری حیاتی تلقی می‌شود. از این روی باید برای تحقق وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام از هیچ کوششی فروگذار نکرد. هر قدر کشور ما، که با انقلاب اسلامی خویش طرحی نو و بدیل در دنیای معاصر در انداخته است، امکانات تبادل تجارت و تجارب، و ایجاد ائتلاف‌های منطقه‌ای بین دول مسلمان را بیش‌تر سازماندهی کند بدون شک در تشکیل امت بزرگ اسلامی، که مرزهای آن، لزوماً مرزهای جغرافیایی نیست از توفیق بیشتری برخوردار خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد