کد خبر: ۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۹
برای جمعیت در هر جامعه‌ای مهم است که از چه سطحی از رفاه در مجموعه دوره زندگی خویش برخوردار می‌باشد. سطح رفاه عمدتاً به درجه توسعه یافتگی کشورها مربوط می‌شود بدین معنی که

برای جمعیت در هر جامعه‌ای مهم است که از چه سطحی از رفاه در مجموعه دوره زندگی خویش برخوردار می‌باشد. سطح رفاه عمدتاً به درجه توسعه یافتگی کشورها مربوط می‌شود بدین معنی، که درآمد سرانه در دوره توسعه یافتگی معمولاً بالا می‌باشد و در نتیجه آحاد مردم امکانات لازم برای تدارک ترتیباتی که دوران بازنشستگی و پیری و از کار افتادگی خود را پشتیبانی نمایند دارند. برعکس درصورتی‌که افراد در دوران اشتغال و جوانی خود به دلیل برخورداری نازل از امکانات مادی، امکان پس‌انداز و بیمه نمودن خویش در قبال حوادث و بیماری‌ها و ... را نداشته باشند بدیهی است اصولاً تأمین اجتماعی، هم در دوره اشتغال و هم در دوره پس از اشتغال برای آنان بی‌معنی جلوه می‌کند.

از آن جا که دین مبین اسلام بر ضرورت رسیدگی به زندگی اقشار مختلف مردم تأکید دارد و حتی به نقل از حضرت علی علیه السلام می‌دانیم که ایشان از عدم تأمین مالی پیرمردی یهودی از بیت‌المال مسلمین گله گزار شده و با نقل به مضمون چنین فرموده بودند تا جوان بود کار کرده و حالا که نمی‌تواند کار کند نباید مستمندی نماید و باید از محل خزانه مسلمین تأمین شود، دولت اسلامی هم باید نهایت تلاش خود را به کار بگیرد تا همگان از تأمین اجتماعی ، به عنوان یک حق بهره‌مند شوند. اصل بیست و نهم قانون اساسی بر آن است که برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی‌سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی به‌صورت بیمه و یا اشکال دیگر حقی همگانی است و دولت موظف است به گونه بایسته‌ای خدمات و حمایت‌های مالی لازم را برای بهره‌مندی یک یک افراد کشور از این حق همگانی تأمین نماید. اطمینان افراد از این که، برای دوران سختی و تنگناهای زندگی آنان، سازوکاری در کشورشان اندیشیده شده است که تأمین اجتماعی آنان را جواب‌گو بوده و آن را سامان‌دهی می‌کند، قطعاً آرامش خاطر و انبساطی را به‌وجود می آورد که ،در افزایش میزان کارآمدی و توفیق آنان در امور مختلف، بسیار مؤثر و تأثیرگذار خواهد بود.واضح است در کشور ما تلاش زیادی در این زمینه ها صورت گرفته است لیکن هنوز تا پر شدن حفره‌های بین وضع موجود و وضع مطلوب ، فاصله بسیار داریم و از این روی بر دولت است که در این مسیر مهم و مورد عنایت همه آحاد ملت، از هیچ تلاشی فروگذار نکند.

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد