کد خبر: ۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۶
داشتن مسکن و سرپناه جزء حقوق اساسی مردم تلقی می‌شود و قانون اساسی ما هم در اصل سی و یکم تأکید نموده است که داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. نحوه تحقق این حق نیز در قانون به ...

داشتن مسکن و سرپناه جزء حقوق اساسی مردم تلقی می‌شود و قانون اساسی ما هم در اصل سی و یکم تأکید نموده است که داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. نحوه تحقق این حق نیز در قانون به این صورت سازماندهی شده است که، دولت موظف شده است زمینه اجرای این مهم را فراهم کند. بنابراین تدارک زمینه صاحب مسکن شدن هر یک از افراد و یا خانواده‌های ایرانی، به عنوان وظیفه، برعهده دولت است. این که با توجه به حدود نهصد هزار ازدواج ثبت شده در سال و هم‌چنین نیازهای مسکن اقشار دانشجو که در پهنه وسیع سرزمین ما پراکنده‌اند و... دولت چگونه باید این مهم را زمینه‌سازی کند، مسأله‌ی مهمی است .که باید با در نظر گرفتن امکانات مالی افراد و خانواده‌ها و هم‌چنین تسهیلات نظام بانکی و لحاظ فن‌آوری‌های نوین ساختمان که متناسب با اقالیم مختلف کشور باشد، در خصوص آن اقدامات عمیق و گسترده کارشناسی صورت گیرد.

نکته‌ی قابل اعتنا این است که دولت‌های جمهوری اسلامی ایران نیز، بعضاً با توجه به اهمیت و نقش مسکن در ایجاد آرامش و رفاه و هم‌چنین با عنایت به سهم هزینه‌های تأمین مسکن در بودجه خانوار ،تلاش‌های بسیاری در این خصوص کرده‌اند که باید با آسیب‌شناسی عمیق آن اقدامات و شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد مسکن و موانع و عوامل معطوف بر این اقتصاد و هم‌چنین با پیش‌بینی مهاجرت‌هایی که در نیروی کار کشور به سمت قطب‌های صنعتی یا کشاورزی یا خدماتی، در حال وقوع است و پیش‌بینی نرخ رشد شهرنشسینی و ضرورت ایمن سازی بهینه مساکن روستایی و بافت‌های فرسوده شهری، که با مختصر تکان زمین (زمین لرزه) دچار مشکلات عدیده شده و مصایب و مضایقی را برای کشور تولید می‌کنند، مسیری را به سوی تأمین مسکن متناسب با نیاز، با اولویت روستاییان و کارگران طراحی و آن را اجرائی کرد.

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد