کد خبر: ۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۵
پنجمین نشست تخصصی همایش ملی "نفت و توسعه اقتصادی" با موضوع «اقتصاد نفت در ایران و رویکرد اقتصاد اسلامی» روز دوشنبه یازدهم آذر ماه در محل پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
پنجمین نشست تخصصی همایش ملی "نفت و توسعه اقتصادی" با موضوع «اقتصاد نفت در ایران و رویکرد اقتصاد اسلامی» روز دوشنبه یازدهم آذر ماه در محل پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این نشست که سردار نقدی ریاست سازمان بسیج مستضعفین  نیز حضور داشتند، دکتر غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مجلس شورای اسلامی، دکتر حسن سبحانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکتر علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و دکتر حسبین صادقی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر حسن سبحانی در پنجمین نشست تخصصی همایش ملی نفت و توسعه اقتصادی با موضوع «اقتصاد نفت در ایران و رویکرد اقتصاد اسلامی» اظهار داشت: می توان آنچه که در قانون اساسی آمده است را مترادف با رویکرد اقتصاد اسلامی در نظر گرفت، در این زمینه دو نکته را باید در نظر داشت، اول آنکه بر اساس مقدمه قانون اساسی، رسالت نظام اسلامی، عینیت بخشیدن به  زمینه های اعتقادی نظام است.

وی افزود: نکته دوم اینکه در مقدمه قانون اساسی گفته شده است که فراهم کردن زمینه های مناسب برای بروز خلاقیت های انسانی از وظایف اصلی نظام اسلامی است، بنابراین بر اساس رویکرد قانون اساسی می توان توسعه را این گونه تعریف کرد: "فراهم کردن زمینه های بروز خلاقیت های انسانی که در نتیجه آن، نهضت اسلامی عینیت یابد".

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه باید به دنبال شاخص ها و متغیرهایی بود که نشان دهد تا چه میزان خلاقیت های انسانی بالفعل شده است، گفت: اصل 45 قانون اساسی تکلیف برخی از امور مربوط به ثروتهای عمومی و انفال را مطرح می کند که اینها در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آن عمل نماید که در این اصل از قانون اساسی ذکر می شود که تفصیل و ترتیب استفاده از هر یک را قانون معین می کند. اما از زمان تدوین قانون اساسی تاکنون، قوانین بسیاری از جمله اصل 45 نوشته نشده است، بنابراین معلوم نیست که مراد از مصالح عامه چیست و وظیفه حکومت اسلامی در مورد استفاده از ثروتهای عمومی و انفال کدام است.

به گفته سبحانی از آنجا که قانون صریحی در این زمینه وجود ندارد می توان مصالح عامه را همان زمینه سازی برای بروز خلاقیت دانست و نیز مراد از حکومت را همان دولت در مفهوم عام و فراتر از قوه مجریه در نظر گرفت.

این کارشناس اقتصاد تصریح کرد: اگر این تعریف را بپذیریم صورت مسئله این خواهد بود که چگونه استفاده از درآمدهای حاصله از ثروتهای عمومی توسط حاکمیت باید منجر به بروز خلاقیتها در انسان شده و زمینه عینیت بخشیدن به نهضت اسلامی شود.

وی افزود: درآمد نفت باید به گونه ای مدیریت شود که منافع آن از هزینه هایش بیشتر باشد. این که چگونه باید اکتشاف، تولید و توزیع انجام شود بستگی به شرایط و سطح توسعه یافتگی کشور دارد. باید دید که چگونه در مسیر توسعه و انتقال از وضع موجود به سمت وضع آرمانی می توان از منافع ناشی از درآمدهای نفتی استفاده کرد. بنابراین یک روش واحد نمی توان برای این دوره گذار تعریف کرد.

سبحانی با بیان اینکه در زمینه نحوه هزینه کردن درآمدهای نفتی، باید وجوه ایجابی و سلبی در زمینه توسعه در نظر گرفته شود، اذعان داشت: به طور نمونه در وجوه ایجابی می توان به هزینه کردن درآمدهای نفتی در اموری چون آموزش انسانها و رشد فضائل اخلاقی و در وجوه سلبی نیز می توان به هزینه کردن در بخش قضایی که منجر به توسعه و بسط عدالت می شود، اشاره کرد. بنابراین از این جهت خیلی سختگیری در مورد نحوه هزینه کردن نفت نباید داشت. در صورتی که درآمد نفت بتواند زمینه بروز خلاقیت های انسانی و رشد حریت او را ایجاد کند نمی توان در زمینه استفاده از درآمدهای نفتی موانعی را همچون نوع هزینه جاری و غیر جاری با توجه به رویکرد اقتصاد اسلامی و تعریفی که از توسعه ارائه شد، بیان کرد.

متن کامل سخنان دکتر سبحانی در این نشست در روزهای آتی از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.

منبع : دبیرخانه همایش نفت و توسعه اقتصادی

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد