کد خبر: ۸۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۸
سبحانی در همایش «هفتمین رئیس جمهور در مسیر پیشرفت، مقاومت و عدالت» گفت :
با وجود این‌که در ابتدا با اجرای هدفمندی یارانه‌ها مخالف بودم، در حال حاضر بخاطر مشکلاتی که برای جامعه ایجاد کرده است نمی‌توان آن را قطع کرد و به شکل اصولی‌تر باید ادامه پیدا کند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسن سبحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز در همایش «هفتمین رئیس جمهور در مسیر پیشرفت، مقاومت و عدالت» که در دانشگاه تربیت مدرس و از سوی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل برگزار شد، با تشریح مسائل اقتصادی کشور، با بیان اینکه سه دهه فعالیت جمهوری اسلامی لزوما مطابق با قانون اساسی نیست، گفت: قرار بود اقتصاد صحیح و عادلانه‌ای در کشور پیگیری کنیم که ضمن اینکه فقر نباشد محدودیت‌هایی مثل کاستی های بیمه اجتماعی و مسائل درمانی نیز برطرف شده باشد، اما به خاطر انتخاب سیاست‌های اقتصادی مبتنی بر لیبرالیسم، سیاست‌هایی که در تمام 24 سال گذشته اعمال شده از یک نوع است که عمدتا و در مجموع به فقر و نابرابری ختم شده است.

وی افزود: قرار بود مناسبت‌های بانکی خودمان را از طریق حذف ربا اداره کنیم در حالیکه در این سال‌ها با اینکه نرخ رشد اقتصادی منفی و یا بسیار پائین است، اما صف متقاضیان تأسیس بانک به بیش از 90 گروه می‌رسد و این به معنای تجارت پول در کشور است که بازدهی بالائی دارد.

سبحانی با انتقاد از تورم 31 درصدی جامعه، گفت: این تورم نابودکننده سرمایه‌گذاری، اشتغال و توسعه دهنده فقر است.

وی افزود: قرار بود استبداد فکری، اجتماعی و اقتصادی نداشته باشیم ولی مسئله یارانه‌ها مقوله‌ای بود که مردم ایران را فقیرتر کرد و مردم به خاطر فقرشان به آن نیاز دارند.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با اشاره به برنامه‌های دولت آینده، گفت: با وجود اینکه هیچ کس نمی‌تواند جلوی سیل بنیان‌کن مشکلات را در دو سه سال سد کند ولی بنای ما بر این است که به سمت قانون اساسی برگردیم و مناسبات اقتصادی را اصلاح کنیم.

وی گفتمان دولت خود را گفتمان قانون اساسی دانست و اظهار داشت: ما اقتصاد بدون ربا، قانون‌گرایی، حق‌جویی و از همه مهم‌تر اخلاق‌گرایی را دنبال می‌کنیم و به یک برنامه 35 ماده‌ای می پردازیم که 17 ماده آن به اقتصاد مرتبط است.

این استاد اقتصاد با تأکید بر ادامه طرح هدفمندی یارانه‌ها در دولت آینده، گفت: با وجود این‌که در ابتدا با اجرای هدفمندی یارانه‌ها مخالف بودم، در حال حاضر بخاطر مشکلاتی که برای جامعه ایجاد کرده است نمی‌توان آن را قطع کرد و به شکل اصولی‌تر باید ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه قانون اساسی بیانگر مناسبات اقتصادی ،اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی کشور است، گفت: مسئولین کشور باید سیاست‌های کشورمان را بر اساس قانون اساسی تنظیم و اجرا کنند.

وی افزود: قرار بود یک جامعه نمونه به واسطه تحقق قانون اساسی به وجود آید تا ارزش‌های وارسته و جهان‌شمول اسلامی تقویت شود و زمینه صدور انقلاب اسلامی فراهم شود.

سبحانی گفت: این انقلاب به موجب قانون اساسی بر نفی هرگونه استبداد فکری، اجتماعی و انحصار اقتصادی تاکید دارد و قوه مجریه را با پذیرش تفکیک قوا راهگشای ایجاد جامعه اسلامی می‌داند.

کاندیدای احتمالی انتخابات اظهار داشت: قانون اساسی راهگشایی ایجاد جامعه اسلامی را بر عهده قوه مجریه می‌گذارد.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانونگذاری در کشور ما باید مغایر با قانون اساسی و دین نباشد و شورای نگهبان هم مصوبات مجلس را بررسی می‌کند که این مغایرت ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه معنویت در کشور ضعیف شده است، گفت: شرایط امروز ما طوری است که اگر فردی یا نهادی بداخلاقی نکند، خیلی برجسته دیده می‌شود، یعنی اخلاق، معنویت و حسن روابط انسانی در جامعه ضعیف شده است و لذا باید به تاسیس نهادهای مبتنی بر قانون اساسی بپردازیم.

سبحانی در رابطه با اینکه به حزب خاصی تعلق ندارد ، گفت: حزب باید به صورت روزمره و هفتگی فعال باشد، یعنی اگر در قدرت است مطالبات قدرت را دنبال ‌کند و اگر در سایه است مواضع خود را مطرح ‌کند، اگر من به لحاظ تفکری و برنامه ای بینیم کسی قوی‌تر از من وارد عرصه می‌شود، از نظر شرعی حجت و موضوعیت ندارد که در صحنه بمانم، ولی تا به حال کسی را با این شرایط نمی‌شناسم.

سبحانی با تاکید بر اینکه باید قانون را به نفع طبقات ضعیف‌تر برد، عنوان کرد: می‌توان با آرایش قانون به نفع طبقات محروم، قدرت خرید آن ها را حفظ کرد.

وی در رابطه با راهکار کاهش وابستگی به بودجه نفت، گفت: در صورت وجود قانون نحوه نوشتن بودجه در کشور، و قانون اصل 45 قانون اساسی برای بهره‌برداری از انفال که معادن و نفت هم زیرمجموعه آن هستند، مشکل وابستگی‌مان به نفت هم کاهش پیدا می‌کرد.

وی با اشاره به برخی مشکلات نظیر معافیت مالیاتی برخی افراد حقوقی که سبب شکاف‌های هر چه بیشتر بودجه ای می‌شود گفت: در لایحه بودجه‌ امسال حدود 29 هزار میلیارد تومان کسری عملیاتی داریم یعنی اگر دولت به این میزان بیشتر از آنچه الان هست مالیات بگیرد، یا درآمدهای دیگر داشته باشد فقط می‌تواند هزینه‌های جاری را تامین کند.

سبحانی درباره مذاکره با آمریکا گفت: منافع ملی ما باید رعایت شود، ما به جز رژیم اشغالگر قدس همان‌طور که مقام معظم رهبری در مشهد فرمودند برای مذاکره ، با لحاظ خطوط قرمز نظام مشکلی نداریم، اما نباید فکر کنیم که اگر رفتیم و با آمریکا رابطه برقرار کردیم همه مسائل داخلی حل می‌شود. هر چند گشایش‌هایی خواهیم داشت.


بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
بيننده
.
Iran, Islamic Republic of
.
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۲
0
|
0
.
اين وظيفه‌ي شرعي هر كانديدايي است كه پس از آگاهي از اصلح به نفع وي از گردونه كانديداتوري خارج شود.
برخي از دوستان مطرح -كانديدا- به تسلط و احاطه دكتر سبحاني به مباحث مبتلا به اخص اقتصادي و مديريت مدبرانه ايشان وافقند!!!
پس حجت شرعي بر آن‌هاست كه به حمايت از ايشان فارغ از زد و بندهاي سياسي و جناحي، بپردازند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد