کد خبر: ۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۶
دکتر حسن سبحانی در دانشگاه شهید بهشتی
هفته ای در کشور نیست که مقامات عالی رتبه کشور از ضرورت جدا شدن بودجه دولت از درآمد نفتی صحبت نکنند، اما هر سال در بودجه بین دولت و شرکت ملی نفت، مناسبات مالی موقت ایجاد می‌شود، ولی اساسنامه این شرکت علی رغم مهلت یک ساله که از سال 66 به این شرکت داده شده،‌ تدوین نشده است.
کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به لزوم تجدیدنظر در برنامه پنجم توسعه کشور گفت: در برنامه آینده خود ۳۵ محور را برای کاهش کاستی‌های فعلی کشور تدوین کرده‌ام.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حسن سبحانی کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که امروز در این دانشگاه برگزار شد، طی سخنانی اظهارداشت: جوامع مختلف در جست‌وجوی پیشرفت و تعالی هستند و شاید نتوان جامعه ای را پیدا کرد که این هدف را دنبال نکند و این تلاش و خواست عمومی برای بهروزی زندگی انسان است.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود که کشور ایران ضمن اینکه مراحل پیشرفت خود را طی می‌کند، با ویژگی‌های خاص خود شناخته شود. اصلی ‌ترین محور حرکت هر جامعه قانون اساسی است و قانون اساسی آرمان‌های یک کشور را بیان می‌کنند.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری افزود: اصول اساسی محورهای دائمی است که مختصات هر کشور را تعیین می‌کند و برای ما در جمهوری اسلامی نیز این اصول مطرح است و در این اصول مختصاتی ذکر شده است.

سبحانی گفت: ما در  ثلث قرنی که در کشورمان گذشته است، باید به این نکته توجه کنیم که تا چه اندازه نهادهای مورد نظر قانون اساسی را در کشور به وجود آورده و تصویب کرده‌ایم و چقدر می‌توانیم تمام کارها را با پشتوانه قانون اساسی انجام دهیم.

وی ادامه داد:کشور در سالیان گذشته با تلاش بی‌وقفه دولت‌ها و مردم دستاوردهای خوبی داشته است و نقصان ها و کاستی‌هایی هم داشته است. اما نمی‌توان رد پای بسیاری از اصول قانون اساسی را در کشور مشاهده کرد، چرا که بسیاری از امور  بر مدارهایی چرخیده که منطبق بر اصول قانون اساسی نبوده و یا از اصول آن فاصله داشته است .

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: به عنوان مثال در اصول مختلفی از قانون اساسی این مقوله وجود دارد؛ در اصل ۴۳ قانون اساسی تاکید شده که برای تامین استقلال اقتصادی و ریشه کن کردن فقر و تامین نیاز انسان به نحوی که آزادی فردی لطمه نخورد، اقتصاد باید به گونه‌ای باشد که نیازهای اساسی  برای همه فراهم شود. ضمن اینکه در این جا تاکید می‌کنم اینجا نمی‌گوید که دولت این نیازها را به وجود بیاورد.

سبحانی افزود: در این اصل تاکید شده که باید سرمایه لازم برای کسانی که آمادگی کار را دارند، اما ابزار در اختیار ندارند، از طریق وام بدون بهره و در قالب تعاونی در اختیارشان گذاشته شود، به نحوی که دولت کارفرما نشود.

وی تاکید کرد: اصول مختلفی در قانون اساسی وجود دارند که برای این اصول هنوز قوانین عادی نوشته نشده است. به طور مثال در بحث بودجه که تاثیر مهمی در اقتصاد کشور دارد، در کشور ما دولت به هر صورت که می‌خواهد لایحه بودجه را می‌دهد و کار غیرقانونی نکرده است و مجلس نیز به هر شکلی که می‌خواهد آن را کم و زیاد کرده و تصویب می‌کند و این نهاد نیز کار غیرقانونی نکرده است، ضمن اینکه همیشه بین دولت و مجلس از این حیث اختلاف نظر وجود دارد.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: اصل 52 قانون اساسی تاکید دارد که باید قانونی وجود داشته باشد تا دولت براساس آن بودجه را بنویسد. ضمن اینکه قانون مربوط به نحوه نوشتن بودجه در طول 34 سال هنوز نوشته نشده است.

سبحانی گفت: هفته ای در کشور نیست که مقامات عالی رتبه کشور از ضرورت جدا شدن بودجه دولت از درآمد نفتی صحبت نکنند، اما هر سال در بودجه بین دولت و شرکت ملی نفت، مناسبات مالی موقت ایجاد می‌شود، ولی اساسنامه این شرکت علی رغم مهلت یک ساله که از سال 66 به این شرکت داده شده،‌ تدوین نشده است.

وی اظهار داشت: اساسی ترین نهادهای مربوط به قانون اساسی را نتوانستیم به وجود بیاوریم و اقتصادی مبتنی بر مبانی لیبرالیستی داریم؛‌ مبانی مکتبی که فردگرایی ،‌سودجویی و منفعت طلبی در آن حاکم است و نتیجه آن را در جامعه می‌بینیم.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه وقتی فرهنگ،‌ سیاست و اقتصاد ما رونق دارد که به لحاظ ریشه مربوط به قانون اساسی شود، افزود: پول و ثروت در کشور ما حاکم شده است و پول بر آموزش، فرهنگ و بهداشت و درمان حاکم است.

سبحانی تاکید کرد: در مسائل سیاسی بین اصولگرایی و اصولگرایان و اصلاح طلبی و اصلاح طلبان نمی‌تواند تطابق کامل برقرار کرد، لذا راه ما شکافتن پوسته و رسیدن به عمق است واگر این کار را انجام ندهیم، زمان از ما می‌گذرد. لذا دعوت من برگشت به مفاهیم است تا به اشخاص ؛ شخص نمی‌تواند اصل باشد و باید مفهوم اصل باشد.

وی خاطر نشان کرد: بازگشت به اصول قانون اساسی ، حقوق انسان‌ها و ارکان قدرت مواردی است که می‌توان با آن جامعه معطوف به انقلاب اسلامی را محقق کرد و جامعه با این اصول خود را به اثبات خواهد رساند.

در ادامه این نشست، دانشجویان پرسش‌های خود را از حسن سبحانی مطرح کردند.

سبحانی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در خصوص بحران اقتصادی گفت: وضعیت اقتصادی ما مانند خانه بهم ریخته‌ای است که باید از بهم ریختگی بیشتر آن جلوگیری شود و جلوی شوک های جدید را بگیریم. ضمن اینکه بعد از آن دولت باید از طریق انضباط مالی ظرف دو تا سه سال سرعت بهم ریخته شدن را کنترل کرده و بعد از موفق شدن در این مرحله می‌تواند این اقتصاد را هدایت کند.

 

سبحانی گفت : اگر افراد روش داشته باشند و به علل بپردازند، می توانند با پرداختن به علل مشکلات را حل کنند. به طور مثال یارانه‌ها معلول بود و چون علت نبود، بنیان بسیاری از عوارض بعدی را پایه‌گذاری کرد در حالی که اقتصاد باید به علل بپردازد.

وی خاطر نشان کرد: انضباط در بودجه دولتی و تلاش برای افزایش درآمدهایی که وصول نمی‌شود، به بستن شکاف بین درآمد و هزینه کمک می‌کند. لذا باید ابتدا افرادی باشند که با طرحی کاستی‌های اقتصادی را بشناسند و بعد اقتصاد را هدایت کنند.

سبحانی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد برنامه آتی خود در بحث روابط خارجی گفت: در منافع ملی هم مصالح فعلی کشور و هم مصالح نسل‌های آتی در نظر گرفته می‌شود. لذا از نظر قانون اساسی منعی برای ارتباط با کشورهای دنیا که با ما در محاربه نیستند، نداریم.

وی ادامه داد: ما به دنبال منافع خود هستیم و عقل وتدبیر ایجاب می‌کند از طریق مذاکرات منافع ملی خود را تامین کنیم. ضمن اینکه باید منافع ملی را تعریف و به صورت مداوم باز تعریف شود.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: باید با خارج بخصوص جهان اسلام ارتباط داشته و اگر کاستی در دیپلماسی وجود دارد، مرتفع شود و به اصول جمهوری اسلامی توجه شود. ضمن اینکه محور اصلی نفی سلطه و سلطه پذیری است .

سبحانی گفت: نباید از دشمن ترسید، ولی باید با علم و آگاهی وارد شد و نباید با کشوری دعوا داشته باشیم. ضمن اینکه حفظ اصول ، درایت و تدبیر در ایجاد ارتباط مهم است، ولی اگر کشوری با ما محاربه کند، نمی‌توان با آن ارتباط داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که رویکرد شما در مورد توسعه کشور چیست، گفت: تلقی واحدی در میان مسئولان در خصوص توسعه وجود ندارد و توسعه یعنی تغییر در جریان رشد.

وی ادامه داد: کشوری که توسعه می‌یابد در گذر 15 و 20 ساله در تمام موارد تغییرات در آن حاصل می‌شود، ضمن اینکه عمران و آبادانی هم در جریان توسعه حاصل می‌شود، اما توسعه نیست .

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه برنامه‌های توسعه ما به دلیل وجود هزاران اولویت، در آن هیچ چیز اولویت ندارد، گفت : باید در این برنامه 20 اولویت وجود داشته باشد، ضمن اینکه باید در برنامه پنجم توسعه تجدید نظر کرد چرا که هزاران هدف آرمانی در آن وجود دارد، اما یک منبع برای رسیدن به آن اهداف در نظر گرفته نشده است.

سبحانی در خصوص افراد احتمالی کابینه خود اظهار داشت:‌ تیمی که قرار باشد در کابینه آتی من حضور داشته باشند، هنوز مشخص نیست، ولی به افرادی فکر کرده‌ام. من 35 محور را در هفت تا هشت صفحه برای حل کاستی‌های فعلی کشور تدوین کرد‌ه‌ام و با شناختی که از اشکالات دارم ، کاستی ها را نشانه گیری کردم و برای رفع آن برنامه دارم.

وی در خصوص جایگاه مردم در قانون اساسی گفت: مردم اصلی ‌ترین مقوله ای هستند که برای آنها در قانون اساسی جایگاه تعیین شده است.

 

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: در قانون اساسی برای شوراهای شهر نیز اختیارات وسیع نظارتی در نظر گرفته شده است و یکی از محورهای برنامه من سازگار کردن مدیریت اجرایی با نظام شورایی است.

انتهای پیام /


خبر مربوط به این نشست در لینک های زیر هم قابل مشاهده است :

 خبرگزاری مهر

خبرگزاری فارس

خبرگزاری ایلنا

بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ذخیره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد